Co je

Rooibos

Účinky rooibosu na alergie

Jsou pro vás jarní měsíce místo úlevy po zimě strašákem v podobě ucpaného nosu a věčně rudých očí? Likviduje vám sezónní alergie jakékoli plány na klidný volný čas? Nebo jste citliví na potraviny a musíte vždycky dávat pozor na to, co si dáváte do úst? Jestli je tohle váš případ, možná máme pomoc z trochu nečekaného zdroje. Ano, je to nápoj roiboos. Krom dalších pozitivních vlivů, jako dostatek antioxidantů a spousty vitaminů svědčí jeho popíjení totiž právě alergikům. I jim dodá další sílu v momentě, kdy už se jim jí nedostává a matka příroda je spíše otravuje. Díky tomuto dopadu je roiboos populární mezi alergiky hlavně v Japonsku – a to nejen díky tamní velmi dlouhé a silné čajové tradici.

Horký načervenalý nápoj roiboos se (naštěstí) si nikdy nezbaví svého silného spojení s hornatou oblastí Cederberg asi dvě stě kilometrů od Kapského města na sever. I v dnešních dnech pochází valná většina sklizně právě odsud, takže když čteme o jednotlivých odrůdách roiboosu, často se setkáme právě s popisy různých míst a místeček jeho zrodu. Milovníky nápoje tehdy asi napadne, že zrovna tam by se jim nedýchalo nejlépe. A přitom právě jim může tento keřík čajovníkovce velmi pomoci.

Pravidelný přísun nálevu roiboosu dle mnoha dnes dostupných studií velmi posiluje tvorbu sytochromu P540. Název či termín sice vypadá podezřele a čtenář neví, co si pod ním představit, ale jde o důležitý enzym působící na lidský organismus, který posiluje metabolické zpracování alergenů – čímž také zlepšuje celkový stav alergie u člověka.

Z nabídky mohu doporučit v tomto směru Red Fruits a červený roiboos.

V Japonsku si po zásluze získal roiboos velkou oblibu nejen díky účinkům stimulace či naopak uklidnění. V neposlední řadě také díky schopnosti zmírnit projevy pylových alergií, mnoha dalších chronických alergií a dokonce i astmatických záchvatů. Nejen, že umí potlačovat akutní příznaky všech těchto neduhů, ale jeho síla se projevuje také v prevenci alergií obecně.

A užívání? Není nic jednoduššího než prostě pít několik šálků roiboosu denně. Což ale není jediná metoda, jak roiboos používat. Jak alergici, tak i milovníci tohoto horkého nápoje (často jde o stejné osoby) mají zkušenosti s celou řadou možností.

Pokud máte například problém s ucpaným nosem, stačí nakapat několik kapek vlažného riboosu přímo do nosní dírky a nechat ho chvíli působit.

Jestli vás ale více trápí například problémy s kůží, ať už ve formě ekzému nebo nepříjemného svědění, zkuste roiboosovou koupel. Můžete třeba přidat několik sáčků nápoje přímo do koupele. Nebo napadená místa opláchnout přímo roztokem nebo si vyrobit kupříkladu obklady nasáklé právě roiboosovým čajem.

Ale nebyl by to výčet léčebných způsobů, pokud bychom vynechali podrážděné oči, téměř symbol neduhů moderní doby. Opět můžete v roiboosu namočit kousek jemné látky či malou houbičku a potřít si s ní oční víčka. Pokud vás bude trápit nedostatek vody nebo hadříků – zajetí nebo pustý ostrov – stačí klidně přiložit sáček samotný.