Co je

Rooibos

Vše co chcete znát o rooibosu

Je to teda čaj nebo ne? Umí nás opravdu nakopnout a nabudit podobně jako kofeinové nápoje? Pokud ano, jak je možné roiboos využít zároveň pro zklidnění a uvolnění těla od stresu? Kolik je denní maximum a minimum šálků roiboosu? Je to zcela bezpečné, nebo i s ním se to dá lidově řečeno přehnat? Máme ho při kožních problémech pít nebo rovnou natírat na místa, která svědí nebo bolí? Není pochyb o tom, že je tento červený zázrak v mnohém prospěšný lidskému zdraví a tím i psychice. A to v mnoha ohledech a souvislostech. Tím se nelze vyhnout mnoha dohadům a nejistotám jak o jeho povaze, tak působení i samotném způsobu použití odvaru z jehličkovitých lístků. Podívejme se proto na nejčastější dotazy ohledně roiboosu a uveďme si některé nejasnosti na pravou míru.

Čajové nápoje jsou různé – zelené, žluté, bílé, černé. A pak taky červené – kterým se také jinak říká roiboos. Asi první a nejčastější přehmat. Je sice pravda, že roiboos najdeme v mnoha nabídkách čajoven i obchodů s tímto sortimentem (což je dnes už skoro všude). Dokonce to jako čaj vypadá a taky chutná. A při pohledu na drobně nasekanou a usušenou bylinnou směs si asi neřeknete nic jiného, než to, že se setkáváte prostě jen s dalším čajem. Dalším z mnoha. A když vás horký i studený šálek červené tekutiny umí povzbudit podobně jako jiné čaje (třeba zelený), tak už jste zcela ztraceni v tom, co si vlastně máte myslet. No a přitom o čaj nejde. Roiboos není nic jiného než sušené lístky jihoafrického keře Apslathus linearis – nebo pro Čechy neznalé jazyka starých Řeků čajovníkovce kapského.

Nejedná se ale zdaleka jen o nějakou botanickou zajímavost. Roiboos se od „opravdového čaje“ liší ještě v několika podstatných detailech. za prvé neobsahuje kofein, ale naopak v něm najdeme mnoho vitaminů (včetně C) spolu s množstvím minerálních látek od vápníků a fluoru až po železo. Bonusem pro vyznavače čaje je pak ryze praktická skutečnost, že pokud na svůj nálev zapomenete a necháte ho louhovat až do plného vychladnutí, samotná chuť čaje tím nijak neutrpí.

Slyšeli a četli jsme, že roiboos je schopen nahradit kávový nápoj, ale současně nás i uklidnit. Takže jak to je?

V poslední době je opravdu možné narazit na trhu na variantu roiboos espresso, což je původní produkt zpracovaný do podoby kávy (včetně pěny), který připomíná ve všech ohledech klasické espresso – ať už samotným vzhledem, pěnou či chutí. Pro naši mentalitu je sice nezvyk přijímat zdánlivě protichůdné vlivy i jednoho produktu. Nicméně je tomu tak – roiboos díky svému jedinečnému složní dovede stimulovat organismus, ale na druhé straně je také schopen srážet hladinu stresového hormonu kortisolu, čímž je schopen nás i uklidnit.

Jakou porci či objem roiboosu si potřebuji dát, aby se projevily účinky, o kterých jsem četl a slyšel? A nemohu to s jeho pitím přepísknout?

Je potřeba si vždy uvědomit, proč chceme vlastně roiboos pít. Příjemné relaxační účinky lze vyvolat jedním v klidu vypitým šálkem červeného nápoje. Pokud toho z něj chceme vytáhnout víc a jde nám třeba o prevenci vysokého tlaku, rakoviny či tolik skloňovaných srdečních problémech, pak se i lékaři shodují na poštu pěti či šesti šálků za den. Tím také vlastně odpovídáme na druhou otázku. Roiboos je de facto možné pít se zcela klidným svědomím klidně od rána do večera. Tělu tím můžete pouze prospět.

Skvělou chuť mají například roiboos Mighty Lemon nebo Red Fruits s kokosem.

Dostal jsem tip a doporučení na roiboos kvůli vleklým potížím s pokožkou (ekzém, svědění, akné). Je v tomto případě lepší pití roiboosu nebo spíše zevní použití jako potření nebo obklad?

Roiboos sám o sobě disponuje látkami proti zánětu, díky čemuž se ani jednou variantou nedá nic zkazit. Jde v podstatě spíše o to, co je vám osobně pohodlnější a příjemnější. Kromě těchto dvou způsobů si třeba zkuste připravit i roiboosovou koupel.