Co je

Rooibos

Rooibos jako vhodné pití pro děti

Podle jedné z mnoha pověstí přidala jedna maminka omylem špetku roiboosu do lahve pro své miminko. To křičelo na celé stavení a maminka se tak snažila pití připravit co nejrychleji. K překvapení obou se ale bolavé bříško miminka velmi rychle uklidnilo a to navíc velmi rychle klimbalo. Jestli jde o historickou pravdu nebo jen tradovanou historku, to už asi nezjistíme. Jisté ale je, že v oblasti jižní Afriky je nápoj roiboos či jeho lístky běžným a tradičním doplňkem stravy všech generací již celá staletí. Teď ale mluvíme hlavně o dětech – menších i větších. Těm roiboos velmi dobře pomáhá od zažívacích problémů, křečí, ekzémů či právě od nespavosti. Pravidelné pití roiboosu se doporučuje i ženám těhotným nebo maminkám, které kojí.

Kam roiboos proniká dále do světa a šíří se o něm informace všemi směry a způsoby, neomezuje se doporučení jeho pití jen na dospělou populaci. Je v podstatě jedno, jestli dotyčný hledá náhradu za svých šest šálků turecké kávy denně, nebo jde o milovníka čaje, který hledá další kousky do své sbírky. Pokud se kdokoli dostane k roiboosu, rozhodně jeho vyzkoušením a konzumací nemůže nic zkazit. Roiboos je vynikající zpestření jídelníčku pro děti všech věkových skupin. V Jižní Africe, tedy jeho domovině, je to samozřejmost, ovšem zde je možné, že tyto tipy budou ještě prospěšné.

Svou přezdívku „tekutý zázrak“ totiž roiboos nezískal jen tak pro nic za nic. Z velké části hlavně díky své prospěšnosti pro dětský organismus. A není rozhodně potřeba čekat s prvními doušky roiboosu na chvíli, kdy je jasné, že sycené limonády se spoustou chemie nejsou zrovna tím nejlepším, co mohou naše ratolesti prolévat hrdlem. Čaj navíc udržuje spolehlivě vodu v těle a v létě tak skutečně osvěží. Díky tomu je mnohem praktičtější i při výletech nebo školních přestávkách.

Není vůbec od věci přidat špetku riboosu do mléka i těm úplně nejmenším. Za prvé je to citlivý a ohleduplný způsob, jak malému pomoci třeba od bolení bříška, za druhé od možných problémů se spánkem. Díky absenci kofeinu jde také o zcela přírodní a naprosto zdravé řešení.

Zároveň platí, že ho můžeme bez obav zařadit do jídelníčku těhotných žen samotných, stejně jako nemusíme roiboos opouštět během následujícího období kojení. Obě tyto fáze zahrnují mimo jiné i rapidní pokles hladiny železa v těle ženy. Pokud pije sama ráda čaj, obsažené třísloviny mohou tuto hladinu snižovat ještě více až do míry jedné třetiny přijaté obsahu přijatého z potravy vůbec. Skrze pití roiboosu lze tomuto nežádoucímu efektu účinně předejít – nedostatek železa má na svědomí například chronickou únavu a další efekty. Roiboos obsahuje železo mezi mnoha dalšími minerálními látkami. Kromě toho se v něm neobjevují nežádoucí třísloviny ani během delšího louhování.

Pokud chcete vybrat vhodný tip pro děti, lze doporučit Peach Nectar a Red Fruits.

Protože se roiboosu nemusí bát žádná věková skupina, je to velmi dobrý nápoj také pro předškoláky. Mimo železo obsahuje i vápník i fluór – což jsou obě látky potřebné pro zdravý vývoj kostí (a zubů) v celém lidském těle, o to podstatnější v době rychlého vývoje lidského organismu v nízkém věku.

Další výhodou roiboosu je skutečnost, že ho nemusíme nutně připravovat čajovou formou. Sám o sobě už nasládlý je, takže kombinace s ovocem přímo volá pro přípravu osvěžujícího letního nápoje na doma i ven – ať už na výlet nebo zahradu. Takže opět na zdraví!