Co je

Rooibos

Pijte rooibos a zbavte se stresu

rooibos je obvykle vyhledáván jako nápoj bez kofeinu s téměř zázračnými účinky a schopností fungovat jako obrovská vzpruha pro lidský organismus i ve chvílích ztráty pozornosti a únavy. K tomu všemu lze ještě přidat novou variantu rooibosu připravenou stylem espressa a to dokonce včetně nádherné pěny. Díky těmto obvyklým důvodům pátrání po rooibosu vzniká představa toho, že jeho hlavní silou je stimulace organismu například během náročného pracovního dne. To sice umí, ale není to jeho hlavní sféra vlivu. Obrovskou předností rooibosu je to, že ho můžeme použít jak k nakopnutí organismu, tak k uvolnění stresu, ať už je jeho příčina jakákoli. Pro oba druhy operací existuje podpora vědeckých důkazů.

S postupujícím životem a dobou je každý z nás nějakému stresu vystaven. Důvody jsou nejrůznější a většinou nad nimi nemáme přílišnou kontrolu. Obvyklou radou je najít si svoje prostředí, odstřihnout rušivé vlivy a pravidelně se naučit na nějakou dobu prostě vypnout. Problémem většiny z nás je ale to, že odpovídáme na tyto rady celkem stejně – kde na to máme vzít čas?

Oblíbenou metodou většiny lidí zaplavených stresem je proto vytrvalé popíjení kofeinových nápojů, od kterých si všichni slibujeme doplnění síly, získání nové energie a bereme ho už pravidelně jen jako dočasné řešení. To děláme i celé roky.

Je ovšem ironií lidského chování (zdaleka ne jedinou), že právě kofein je často naší vlastní barikádou přes skutečným uvolněním stresu. Existují proto i vědecké studie. On sice více či méně tělo posiluje, ale také podporuje jakousi napnutost, díky které se nás právě stres, kterého se chceme zbavit, drží mnohem vytrvaleji. Ne nadarmo se říká, že by člověk měl meditovat aspoň půl hodiny denně. Pokud tedy není příliš vytížený. Tak z toho má udělat hodinu. Kofein sám o sobě může totiž zhoršit celkový stav naší nervové soustavy, která je na mnoho věcí mimořádně citlivá.

Pokdu srovnáme jiné nápoje s roiboosem, vyjde nám konstelace zcela odlišná. Upřímně, nemůžete nic ztratit tím, když to jednou zkusíte udělat jinak. Pokud si chcete po náročném dni opravdu ulevit, zkuste pro změnu právě přípravu roiboosu. Pokud by vám z nějakého důvodu (chuť, osobní vkus) chyběla chuť dobré kávy, dá se to vždycky spravit právě využitím varianty rooibos hot chocolate.

Týmy vědců z univerzity se Stellenboschi přišli s jasnými důkazy toho, že rooibos je schopen přímo eliminovat a potlačovat stresující vliv situací, kterým jsme tak často a tak opakovaně vystaveni. Právě složky roiboosu totiž umí přímo snižovat úroveň biosyntézy kortisolu, hormonu hrajícího v oblasti stresu klíčovou roli. A je přitom celkem jedno, zda se jedná o rooibos klasický, tedy „červený“, nebo jeho zelenou variantu.

Pokud bychom odtáhli do moderní laboratoře téměř jakéhokoli dnešního člověka, který zažívá obvyklé stresové situace všedních dnů, zjistíme u něj speciálními testy téměř určitě vysoké hodnoty hladiny kortisolu. Pokud přidá pití roiboosu do svého denního pitného režimu aspoň v míře několika šálků, sníží se mu hladina tohoto stresového hormonu v těle ve velmi krátkém časovém období.

Není přitom takovým problémem samotný stres. Mnohem větším nebezpečím je jeho vytrvalé ignorování a snaha odsouvat dočasnými „výpomocemi“ reálné řešení situace. Právě to navíc vytrvalá „kofeinová kůra“ vysoce podporuje. A to je jen další podhoubí pro rašení mnohem vážnějších problémů a chorob. Vysoká hladina kortisolu je totiž ideální podmínka pro rozvoj těch nejhorších civilizačních chorob současnosti – cukrovka, vysoký krevní tlak a další, které vás jen napadnou.

Na tyto situace báječně padnou druhy roiboosu smíchané s drobnými kousky ovoce – Red Fruits, Mighty Lemon nebo třeba Peach Nectar.