Co je

Rooibos

Zdravotní účinky rooibosu

V horských oblastech severně od Kapského města, odkud roiboos pochází, ze tomuto bylinnému čaji od počátku jeho pěstění říkalo horský čaj. Holandští přesídlenci sice po tomto nápoji sáhli jednoduše protože, že byl podobný čaji a následovali příkladu místních, ale pro domorodce byl, je a vždy bude roiboos daleko víc než jen horký nápoj červené barvy. Pro ně jde hlavně o součást tradiční medicíny, nikoli jen nápoj připravený z keře aspalathus linearis. A jak potvrzuje a dosvědčuje celé spektrum studií a výzkumů provedených během dvacátého století, je pravidelné pití roiboosu obrovským přínosem pro lidské zdraví. A tento vliv se neomezuje pouze na zásobení těla vitamíny a minerály. Červený nasládlý nápoj je účinným bojovníkem proti bolestem hlavy, proti nespavosti či dokonce kožních problémech a alergiích, kterými dneska trpí skoro každý.

Proti čaji má roiboos obrovskou výhodu v prosté skutečnosti, že neobsahuje kofein. Je fakt, že díky obsahu velké porce antioxidantů vás může nabudit k lepším výkonům podobně jako třeba zelený čaj, ovšem absence kofeinu je jedním z mnoha důvodů, proč si právě roiboos získává po celém světě stále větší oblibu.

Je navíc oblíbenou alternativou pro čajové nápoje u našich nejmenších, protože vypadá i chutná relativně jako klasický čaj. Nedávno přišla vědecká obec dokonce na to, že právě roiboos disponuje mnoha vlastnostmi, díky kterým je velmi vhodný jako nápoj právě pro malé děti i miminka. Troška roiboosu spolu s mlékem může pomoci proti kolice a i samotný nálev má protizánětlivé účinky. Díky jeho šetrnosti a neagresivitě je ideální pro použití právě na citlivou dětskou pokožku.

Ale nebyl by to roiboos, kdyby měl posloužit pouze dětem. Jeho pravidelní pijáci pravidelně hlásí absenci potíží s bolestmi hlavy stejně jako mnohem pohodlnější spánkový režim. Obecně se dá říct, že roiboos je velmi dobrým společníkem pro kohokoli, koho trápí civilizační choroby a neduhy dnešní technické společnosti – krevní tlak, stres, nebezpečí infarktu nebo i obvyklé psychické vyčerpání spojené s přemírou rodinných i pracovních povinností. A to je pouze zlomek toho, co můžete radikálně zlepšit právě skrze obyčejné pití roiboosu.

A navíc se, díky již zmiňované absenci kofeinu, nemusíte vůbec bát o to, kolik ho denně vypijete. Jestli vám jednou zachutná, je denní míra jen věcí vašeho osobního vkusu a ochoty připravit si nálev. A svému zdraví tím stále jen a pouze prospějete.

Pravidelné popíjení je významné už jen proto, že jde o čajový nápoj napěchovaný látkami prospěšnými pro lidský organismus a v šetrné přírodní formě. Kromě vitaminu C tu najdete také vápník, železo, draslík či zinek a další kovy. Roiboos hodně napomáhá vylučování škodlivin, takže v těle se neusazuje nic, co by nemělo. Díky tomuto spolehlivému čištění posiluje celkovou imunitu organismu, protože tělo má volný prostor pro svoje operace.

Schopnosti roiboosu ohledně léčby kožních nemocí jsou pak samostatnou kapitolou. Hlavními aktéry této kapitoly jsou pak akné a ekzémy nejrůznějšího druhu. Roiboos má tu ohromnou výhodu, že ho lze užívat jak vnitřně, tak navenek například příkládáním sáčků an postižená místa nebo přípravou obkladů. Samozřejmě můžete postižená místa potírat i přímo tekutinou.

Nakonec se ještě zmiňme o tom, že poslední dobou je roiboos zmiňován i v souvislosti s udržováním optimální tělesné hmotnosti. Díky schopnosti tlumit chuť k přejídání jde i v této oblasti o vyhledávaný doplněk stravy.